Záhrada národnej kultúrnej pamiatky prechádza posledné štyri roky celkovou revitalizáciou a z bývalého priemyselného dvora sa mení na priestor vhodný na interaktívne vzdelávanie, kultúrne podujatia i oddych. Piata etapa revitalizácie sa zamerala na okolie historickej prečerpávacej stanice a vstup do záhrady. Riešenia tohto priestoru navrhli študenti odboru Záhradný dizajn Spojenej školy Rakovice v rámci študentskej súťaže. Celý projekt bol vypracovaný za účelom zapojenia sa do Participatívneho rozpočtu TTSK , v ktorom pod názvom Elektrárenská záhrada očami študentov získal v celkovom hodnotení prvé miesto v okrese Piešťany.

Priebeh súťaže: Návrhy študentov boli posúdené odbornou komisiou a zo 4 študentských návrhov, ktoré zaujali svojimi nápadmi, sa spoločne začal kreovať výsledný projekt. Odborná členka komisie, Dominika Šimorová, poskytla študentom náhľad do praxe a motivovala ich k vytvoreniu spoločného výsledného projektu. Hlasovať za svojich favoritov dostala možnosť aj verejnosť, študenstské práce boli vystavené v galérii Elektrárne Piešťany. Realizácia – úprava a výsadba riešenej časti záhrady, prebehla za aktívnej účasti študentov a pedagógov SŠ Rakovice v máji a septembri 2024.

Zadanie projektu: Cieľom úprav bolo zceliť vstupnú zónu a získať bezbariérový prechod do záhrady, účelovo vybrať okolitý povrch so začlenením prvkov vegetácie a s možnosťou využitia tieňa platanu na príjemné posedenie. V zóne pri prečerpávacej stanici citlivo zakomponovať vyššiu zeleň s menšími korunami s cieľom získania tieňa v poobedných hodinách a pre návštevníka zvýrazniť exponáty – generátor s osvetlením, pôvodné potrubie a vodný prvok. Všetko s prihliadnutím na faktory, ako priame slnečné žiarenie, vysoké teploty počas letných mesiacov, či neúrodné podložie pôvodného stavebného dvora.

Zúčastnení:

Študenti SŠ Rakovice: Zuzana Gulánová (1. miesto od odbornej poroty a 2. miesto v hlasovaní verejnosti) , Karolína Augustínová (2. miesto od odbornej poroty a 1. miesto v hlasovaní verejnosti) , Adam Samuel Tóth (2. miesto od odbornej poroty), Mário Šnírer (2. miesto od odbornej poroty ), Adela Burajová, Alexandra Nosálová, Viera Mihočková, Vanesa Peticová, Karolína Kolláriková (3. miesto v hlasovaní verejnosti).

Pedagógovia SŠ Rakovice: Ing. Anna Mundi, Ing. Matúš Ščipák

Odborná komisia: Ing. arch. Eva Wernerová, Ing. Dominika Šimorová

Financovanie projektu:
Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Trnavského samosprávneho kraja zo zdrojov Participatívneho rozpočtu Trnavskej župy.
Na projekt prispela súkromným darom pani Kata Sedlák Horňáková.