Vedeli ste, že v úli môžeme nájsť príklad skvelého prírodného manažmentu? Sledujúc úľ vidíme, ako včely prilietajú a odlietajú, iné sa iba „prechádzajú“ po letáči. Sú toto všetky včely z úľa? Alebo sa v úli nachádzajú ďalšie usilovné pracovníčky, ktorých úlohou je niečo iné? Poďme sa pozrieť na to, ako majú včely rozdelené svoje povolania. 

Včela začína plniť svoje úlohy už pár minút po vyliahnutí. Jej prvou úlohou je čistenie úľa, odstraňovanie parazitov a príprava buniek pre ďalšie generácie. Tieto včely nazývame čističkami. Keď má včela 4 dni, stáva sa z nej kŕmička. Jej misia je teraz kŕmiť jej mladšie kolegyne – larvy, ktoré majú už aspoň 4 dni. Na šiesty deň sa z kŕmičky stáva kojička. Výlučkami z hrtanových žliaz už dokáže kŕmiť aj larvy, ktoré majú menej ako štyri dni. V tejto fáze sa tiež stará o kŕmenie včelej kráľovnej – matky. 12. deň už dokáže tvoriť vosk, ktorým stavia a opravuje bunky. Stala sa z nej včela staviteľka. Viac o tvorení vosku sa dočítate v epizóde nášho seriálu o vosku. 18. deň sa táto včela presúva na letáč, tak sa nazýva vstup do úľa. Jej úlohou je chrániť úľ a vykonávať orientačné lety. Posledné štádium nastáva po 21 dňoch, kedy sa z nej stane včela lietavka s povinnosťou nosiť do úľa nektár, peľ a vodu. Včela sa rodí aj zomiera pre prácu. Hynie na vyčerpanie (fyzické opotrebenie.) Dĺžka jej života závisí od podmienok, v ktorých pracuje, napr. od toho ako ďaleko sú rastliny, či musí prekonávať vietor atď. V hlavnej sezóne sa dĺžka života včely pohybuje okolo 4-5 týždňov. 

Dnes nezabúdame ani na mužské zastúpenie v spoločenstve úľa – trúdov. Na obrázku vidíme trúdí rámik, bunky trúdov sú väčšie než bunky včiel. Povesť trúdov často hovorí, že sú leniví nakoľko ich úlohou je iba oplodniť matku a nechať sa kŕmiť. Ich úloha je tiež veľmi dôležitá. Hlavným poslaním trúdov je oplodniť matku na tzv. snubnom prelete. Vtedy sa môže matka spáriť až s 20 trúdmi. Trúd po spárení s matkou hynie. Toto však nie je ich jediným poslaním. Je známe, že prelietavajú z úľa do úľa a takto prenášajú rôzne informácie. Taktiež sa podieľajú na zahrievaní plodu v úli. Trúd nemá dostatočne dlhý sosák, aby sa dokázal sám nakŕmiť. Pár mesiacov trúdieho života ich kŕmia včely. Keď trúdi vykonajú svoju prácu, sú včelami z úľa vyhnaní a na konci leta hynú hladom. Hovorí sa, že trúd má ľahký život, my si to však nemyslíme. Niekoľkokrát sme už spomínali včeliu kráľovnú – matku. Tá má svoje nezastupiteľné miesto v úli, na ktoré si nechávame celú ďalšiu časť nášho seriálu.