„Buďme k sebe tolerantní.”

Elektrárňa Piešťany tento rok otvorí svoje brány prvýkrát pre festival inTOLERANT. Cieľom tohto podujatia je priniesť ľudom osvetu o ochoreniach tráviaceho traktu a intoleranciách, ktorými trpí stále viac ľudí, veľa hudby a v neposlednom rade lokálneho jedla vhodného aj pre ľudí so spomenutými znevýhodneniami.

Nápad zorganizovať prvý ročník tohto festivalu vzišiel z osobnej skúsenosti organizátorov. Vierka má Crohnovu chorobu s pridruženými intoleranciami. Marián zas trpí atopickým ekzémom, laktózovou intoleranciou a tiež rôznymi alergiami. Nepochopenie zo strany okolia ich viedlo k šíreniu osvety o „neviditeľných chorobách“, ako spomenuté IBD ochorenia apotravinové intolerancie. Chcú jednoducho priniesť pozitívnu energiu a vyzdvihnúť tolerantnosť voči ostatným ľuďom, ktorí žijú okolo nás. InTOLERANT teda nie je len festival. Je to kolektív so záujmom šíriť medzi ľuďmi osvetu o neviditeľných chorobách a vzájomnú toleranciu.

Kedy a kde?

Festival sa bude konať 2. septembra 2023 od 9.00 hod. v priestoroch národnej kultúrnej pamiatky Elektrárňa Piešťany, nachádzajúcej sa v blízkosti vlakovej a autobusovej stanice. Bez problémov sa sem teda dostanete, aj keď nie ste priamo z Piešťan. Pre šoférov bude k dispozícii strážené parkovisko pri stanici. Vstupenky si zakúpite online tu.

Na čo sa môžete tešiť?

V rámci festivalu si budete môcť popri vychutnávaní dobrého jedla, vhodného pre ľudí s intoleranciami, naplno vychutnať aj pestrý kultúrny program. Okrem viac či menej známych mien slovenskej hudobnej scény, žánrovo sa pohybujúcich od folku až po indie-rock, budete mať možnosť si vypočuť diskusie so známym neuropsychológom PhDr. Robertom KrausePhD., MBA a s certifikovanou výživovou poradkyňou Mgr. Veronikou Mičianovou, PhD., ktorá bude hovoriť o potravinových alergiách a intoleranciách. Posledným diskutujúcim bude hudobník/raper Majself, ktorý bude rozprávať o svojom živote s Crohnovou chorobou a po tomto rozhovore vystúpi aj so svojou tvorbou.

Program pre najmenších pripravila Mestská knižnica mesta Piešťany. Deti si počas neho budú môcť užiť divadelné predstavenie, worskhopy na tému zdravý spôsob života, detský kútik s omaľovávankami o Piešťanoch, či spoločenskými hrami. Knižnica si taktiež pripraví stánky s tematickou detskou literatúrou a príde aj OZ Naše sovičkovo, ktoré deťom ukážu a predstavia ich sovičky.

Vo vonkajšej časti priestorov Elektrárne bude ďalej relax zóna, openmicstage, gastro zóna, NEgastro zóna a tiež sprievodný program ako napríklad varenie s kuchárom Martinom Queue. Martin je kuchár, ktorý na pódiu „openmic“ bude za pomoci známeho slovenského kuchára Juraja Hrušku predvádzať livecooking zameraný na stravovanie sa s potravinovými intoleranciami. Ráno a večer sa taktiež môžete tešiť na Jógu s Miškou Kocianovou. Tá sa za pekného počasia bude konať na streche Elektrárne. Cvičenie bude orientované na Jin Jógu, ktorá sa zameriava okrem iného aj na podporu trávenia. Okrem toho vás rozhýbe aj tanečný workshop s Ferdžom Haar. Popri tomto programe občas do ľudovej nôty zahrajú aj Bojňanskí Junáci, ktorí budú hrať aj na zahájení festivalu. Celým týmto programom vás bude sprevádzať skvelá moderátorka Lucia Hlaváčková, známa z Telerána a tiež z posledného ročníka Let ́s dance!