koncert

Medzinárodný hudobný festival Pro Musica Nostra Tyrnaviesi 2023 otvorí francúzske duo v záhrade Elektrárne Piešťany.

Úvodný koncert II. ročníka medzinárodného festivalu vnesie do záhrady starej elektrárne francúzsku atmosféru. Na prvom exteriérovom koncerte v tejto sezóne vystúpi Lucienne Renaudin Vary (trúbka) a Félicien Brut (akordeón).

Francúzska trubkárka LUCIENNE RENAUDIN VARY, ktorá bola denníkom Le Monde označená za „Vílu trúbky“, zvíťazila v kategórii „Objav“ na súťaži Victoires de la Musique Classique 2016. Narodila sa roku 1999 a hre na trúbku sa začala venovať na konzervatóriu v Le Mans. Roku 2015 nastúpila na Conservatoire National Supérieur de Musique v Paríži najprv na štúdium vážnej hudby a roku 2017 na katedru jazzu a improvizovanej hudby. Ako umelkyňa zastrešená vydavateľstvom Warner Classics vydala svoj prvý album „The Voice of the Trumpet“ (2017) spolu s orchestrom National de Lille. Jej druhý album „Mademoiselle in New York“ (2019), ktorý nahrala s koncertným orchestrom BBC pod vedením Billa Elliotta, získal v hudobnom magazíne BBC štyri hviezdičky. Jej najnovší album s názvom „Piazzolla Stories“, ktorý nahrala s Filharmonickým orchestrom Monte Carlo pod vedením Saschu Goetzela, získal v auguste 2021 cenu Opus Klassik v kategórii Mladý umelec. Lucienne Renaudin Vary vystúpila v prestížnych koncertných sálach po celom svete a s mnohými renomovanými orchestrami. Popri klasickom repertoári má pre Lucienne veľký význam jazz. V lete 2018 vystúpila na festivale Jazz in Marciac a pravidelne hrá jazzové koncerty vo Francúzsku a v zahraničí. Lucienne je držiteľkou ceny Arthura Wasera 2019 a stala sa prvou ženou, ktorá získala túto cenu.

FÉLICIEN BRUT sa v priebehu pár rokov stal predstaviteľom novej generácie francúzskych akordeonistov. Horlivo obhajuje mnohotvárnosť svojho nástroja a angažuje sa pri vytváraní nového repertoáru, či už v komornej alebo orchestrálnej hudbe. Roku 2007 postupne vyhral tri najväčšie existujúce medzinárodné akordeónové súťaže: súťaž Klingenthal v Nemecku, Castel Midardo v Taliansku a Trophée Trophy v ruskej Samare. Tieto ocenenia mu otvorili dvere na medzinárodné pódiá mnohých festivalov. Skutočný obrat v jeho kariére však nastal roku 2017, keď vdýchol život projektu Le Pari des Bretelles spolu s kvartetom Quatuor Hermès a kontrabasistom Edouardom Macarezom, ktorý spája musette (tradičný francúzsky akordeón) s klasickou hudbou. Okamžitý úspech tohto projektu výrazne pomohol zviditeľniť akordeón vo svete komornej hudby. Roku 2019 vytvára s rovnakými hudobníkmi projekt NEUF, ktorého program pozostáva z deviatich skladieb súčasných skladateľov napísaných na objednávku, inšpirovaných odkazom Beethovena. Okrem tohto sexteta Félicien účinkuje aj v iných komorných zoskupeniach. Pravidelne vystupuje s gitaristom Thibautom Garciom či trubkárkou Lucienne Renaudin Vary. Roku 2021 inicioval vznik kvinteta s Thomasom Enhcom, Thibautom Garciom, Jordanom Victoriom a Edouardom Macarezom, ako hommage à Nuevo Tango Astora Piazzollu pri príležitosti jeho storočnice. Aktuálne pracuje na svojom albume, ktorý má vyjsť na jeseň 2022 vo vydavateľstve Warner Classics / Erato, čo z neho robí vôbec prvého akordeonistu, ktorý bude pre túto spoločnosť nahrávať.