koncert

Štyria výnimoční českí muzikanti – violončelisti Petr Špaček, Jan Zemen, Matěj Štěpánek a Ivan Vokáč a ich unikátny koncert v elektrárenskej záhrade.

Cello Republic tvoria dvaja poprední hráči Českej filharmónie, crossoverový sólista a profesor na Konzervatóriu v Pardubiciach. Čo môže spájať štyroch rôzne zameraných violončelistov vyštudovaných na vysokých školách v Prahe, Luzerne, Drážďanoch a Bostone? Všetci pochádzajú  Českej republiky, v jednom bode svojej kariéry študovali u toho istého profesora a hlavne zdieľajú spoločnú myšlienku a víziu. Ivan Vokáč, Matěj Štěpánek, Petr Špaček i Jan Zemen vidia svoje violončelá ako nástroje takmer neobmedzených zvukových možností, schopné hrať väčšinu hudobných žánrov a štýlov. Vzali si za cieľ predstavovať violončelo predovšetkým mladým ľuďom, v kulisách nielen klasickej hudby z nových uhlov pohľadu a v nových súvislostiach.

Svoje vystúpenia kombinujú moderovaním, ktoré sa dotýka humorných i vážnych reálií života každého človeka a sú preto prístupné a zrozumiteľné širokému publiku. Nezabúdajú ani na prácu s mládežou a vytvorili motivačný program pre žiakov základných a stredných škôl, ktorý sa zaoberá hľadaním zmyslu a hodnoty vo vlastnom smerovaní každého človeka.

Koncerty organizujú tradične v Českej republice, ale realizujú aj pravidelné turné po Európe, Južnej Kórei, Japonsku alebo v Číne. Roku 2022 nahrali už pod novým názvom Cello Republic album Freedom.

PROGRAM

Gioachino Rossini
Predohra k opere Barbier zo Sevilly

​Peter Iľjič Čajkovskij
Variácie na rokokovú tému op. 33 výber

​Antonín Dvořák
Humoreska op. 101

​Aram Chačaturian
Šabľový tanec z baletu Gajané

​Claude Debussy
Clair de Lune zo Suite bergamasque L. 75

​Johann Sebastian Bach
Erbarme dich z Matúšových pašií BWV 244

​Pavol Šimai
Tack

​Vittorio Monti
Čardáš op. 49

​Maurice Ravel
Bolero op. 81